Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Używana przez mało dwa mln Polaków chorych na cukrzycę metformina może liczyć w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w celu wzbudzenia u nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch innych z siebie źródłach. Sytuacja jest rozwojowa. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą prowadzili z ludźmi wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Więcej na środę rano w naszym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić uważają się krajowi konsultanci w danych dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Materiałów Biobójczych.

– Dochodzimy do rzeczy bardzo poważnie. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi fachowcy w Polsce rozważą, co czynić dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U jednego z własnych konsultantów potwierdziliśmy, że stał w trybie „bardzo szybkim” wezwany do Warszawy.

O leku

– Metformina toż niezwykle przystępny lek stosowany przy cukrzycy typu II i używany przez wielką liczbę pacjentów. Z wielu lat prowadzi się o tej podstawy jako cudownym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a czyli nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Środków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków pewno istnieć zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Określa się, że w Polsce leczy ją stale ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest już najmocniejszą i najważniejszą substancją wykorzystywaną do działania cukrzycy typu II, używaną ale również często przy leczeniu cukrzycy kształtu I. Z kilku lat leki z tą substancją czynną przeżywają swoisty renesans. Odkryto ponieważ jej niezwykłe właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski specjalista ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z swoich wiedz dotyczy, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie z siebie w dwóch miejscach: w Azji dodatkowo w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które dostarczają w leki niemal wszą Europę. Niepożądaną substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Jest wysoce poważny dla wątroby. Jest też działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich postęp choroby nowotworowej.

GIF wycofuje z aptek popularny syrop na kaszel

Jedno z swoich źródeł wskazuje, że normy w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co więc określa w pracy?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Pewno się jednak za chwila lat okazać, że dobrzy na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej ilości NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co wysoko

Zarówno Europejska Agencja Leków, kiedy i Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że pora na oficjalne komentarze będzie po ustaleniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W resorcie zdrowia słyszymy, że trzeba podejść do historii poważnie, zarazem jednakże nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co zatem powinni robić cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak najszybciej do bliskiego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w zależności od danych przez władzę publiczną zaleceń, podejmie decyzję co wysoko. Możliwe jest przestawianie pacjentów na kolejne leki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, natomiast są z zasady mniej przyjemne w zażywaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Domowych w Polsce.

Popularny lek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – kiedy z zmianie zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje lecz w myśli. W praktyce aptekarze nadal zmagają się z niedoborami. Jego zdaniem jeśli zostanie podjęta decyzja o wstrzymaniu leków z metforminą w obrocie, 1,8 mln Polaków zostanie odseparowanych od działania z dnia na dzień. Przestawienie ich na własne produkty lecznicze pewno istnieć niełatwe i zdrowotnie, i organizacyjnie. Zazwyczaj w świecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub wycofanie tych preparatów z sektora europejskiego – co stanowi jako dużo możliwe – pewno istnieć przedmiotem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina wydaje się przerażający – uważa Marek Tomków.

Leki na rodzimym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments